<
KAIP IŠSIRINKTI VANDENS AERAVIMO ĮRANGĄ TVENKINIUI

KAIP IŠSIRINKTI VANDENS AERAVIMO ĮRANGĄ TVENKINIUI

Kodėl reikalinga vandens aeracija?

Stovinčio vandens telkinyje vyksta įvairūs natūralūs biologiniai procesai, sukeliantys vandens žaliavimą (žydėjimą), nemalonų kvapą bei deguonies stygių žuvims. Nevalomame, neprižiūrimame tvenkinyje kaupiasi nuosėdos, dumblas, vyksta įvairūs puvimo procesai, kurie taip pat mažina deguonies koncentraciją vandenyje - pūdamos medžiagos sunaudoja daug deguonies. Prisotintas deguonimi vanduo būna švaresnis, skaidresnis, dėl vykstančios vandens difuzijos jame mažiau veisiasi įvairūs dumbliai. Dar vienas tokios įrangos privalumas – galimybė išlaikyti neužšalusį vandenį net ir itin šaltą žiemą.

Deguoniui tiektį į vandenį yra keletas skirtingų būdų, kurie skiriasi tiek pačiu principu, tiek efektyvumu:

  1. Orapūtė (dar žinoma kaip burbuliatorius ar tiesiog oro kompresorius, oro siurblys);
  2. Paviršinis aeratorius
  3. Fontanai, kriokliai.


1. ORAPŪTĖS

Orapūtė yra specialus oro siurblys, iš aplinkos imamą orą pučiantis į vandenį. Visgi vien orapūtės nepakanka – orapūtė savo darbą atliks efektyviai tik tuomet, jei jos išpučiamas oras bus išsklaidytas kuo didesniame vandens plote. Tai pasiekti paprasta – prie orapūtės prijungiama oro žarna su jos kitame gale pritvirtintu specialiu oro difuzoriumi, kuris panardinamas į vandenį.  Efektas bus geresnis, jei naudosite didelio ploto difuzorių – tuomet oras tūkstančiais mažyčių burbuliukų pamažu kils į paviršių, tokiu būdu leisdamas vandeniui pasisavinti deguonį.

Ieškant pigesnio varianto, vietoj difuzoriaus galima naudoti aeracinę žarną. Nors aeracinėje žarnoje yra daug mažų skylučių, taip pat leidžiančių išsklaidyti orą didesniame vandens plote, efektas nebus toks geras, kaip naudojant difuzorių.

Orapūtės sujungimui su oro difuzoriumi rekomenduojame naudoti kuo trumpesnę oro žarną, kadangi kuo ilgesnė oro žarna, tuo labiau krenta orapūtės darbinis slėgis – orapūtė dirbs, bet oro pajėgs išpūsti mažiau. Taigi jei nuo orapūtės pajungimo vietos iki vandens telkinio yra didelis atstumas (10 metrų ar daugiau), geriau pailginkite elektros maitinimo laidą. Kuo trumpesnė bus oro žarna, tuo mažiau apkrausite orapūtės variklį – ne tik oro bus išpučiama daugiau, bet ir elektros sąnaudos bus mažesnės bei pati orapūtė tarnaus ilgiau.

Rekomenduojame orapūtės neišjunginėti, tačiau jei visgi kartas nuo karto išjungti tenka, reikėtų po vandeniu oro žarnos ir difuzoriaus tarpe prijungti ir atbulinį oro vožtuvėlį, kad į oro žarną nepatektų vandens, kuris gali užšalti, sudarydamas kamštį. Jei orapūtės neišjunginėsite, atbulinio vožtuvo geriau nenaudoti, kadangi jis šiek tiek stabdo oro srautą.

Jei orapūtę naudosite ir žiemą lauko sąlygomis, būtinai atkreipkite dėmesį ir į oro tiekimo žarną – ją įsigykite kuo lankstesnę, geriausia – su tekstiliniu kordu. Svarbu, kad žarnos gamyboje naudojamame plastike būtų pakankamai plastifikatoriaus, kuris ir žiemą užtikrintų jos lankstumą bei padėtų išvengti įtrūkimų prie didelių šalčių. Be abejo, kokybiškos oro žarnos už tikrai gerą kainą galite įsigyti ir pas mus – internetu prekiaujame įvairaus diametro itin kokybiškomis įtalų gamintojo ALFAFLEX PVC oro žarnomis.

Nors dauguma mūsų parduodamų orapūčių yra gana atsparios įvairioms oro sąlygoms, svarbu žinoti, kad orapūtė yra elektros prietaisas, neskirtas naudoti vandenyje. Orapūtę reikėtų apsaugoti nuo tiesioginio lietaus – pastatyti po stogu ar įdėti į kokią nors dėžę, kurioje būtų anga orui pritekėti bei pačiai orapūtei aušintis.

Daugelis vandens telkinių aeracijai tebenaudoja įprastus buitinius oro kompresorius, net nesusimąstydami apie didžiules elektros energijos sąnaudas. Štai šiuolaikinės orapūtės yra itin ekonomiškos, sukonstruotos taip, kad gali veikti neišjungiant ištisus metus. Pavyzdžiui, nedideliam tvenkinukui ar kūdrai pakankamo galingumo orapūtė per parą nesunaudos net 1kW elektros!

Kodėl orapūtė - puiki apsaugos priemonė žiemą nuo vandens užšalimo, o vasarą – nuo vandens žaliavimo?

Žiemą tvenkinio, kūdros dugne esančio vandens temperatūra yra gerokai aukštesnė nei paviršiuje – visada pliusinė, jei tik vandens telkinys nėra labai seklus. Orapūtė padeda sukurti vandens difuziją – maišymąsi, dėl ko šiltesnis vanduo kyla į paviršių, neleisdamas užsitraukti eketei. Be ebejo, eketė susidarys ir neužšals tik tuo atveju, jei pasirinksite pakankamo galingumo orapūtę, atsižvelgdami į jūsų vandens telkinio dydį ir gylį.

Vasarą viskas atvirkščiai – tvenkinio, kūdros dugne esančio vandens temperatūra yra gerokai žemesnė nei paviršiuje. Jei nenaudosime orapūtės ar kitos aeravimo įrangos, įšilęs, saulės veikiamas vanduo bus puiki terpė augti įvairiems mikroorganizmams – paviršius ims žaliuoti (žydėti), skleisti nemalonų kvapą, žuvims ims trūkti deguonies. Paprastai tai pasireiškia karštaisiais vasaros mėnesiais – liepą-rūgpjūtį. Naudojant priverstinę aeraciją, vandens temperatūra tiek dugne, tiek jo paviršiuje suvienodėja, vanduo tampa vėsesnis – daug sveikesnis žuvims ir nebe toks palankus veistis dumbliams.

Membraninės ir stūmoklinės orapūtės

Mūsų parduodamos membraninės orapūtės yra kokybiški gaminiai, paprastai galintys be gedimų veikti ne vienerius metus. Nors visoms orapūtėms suteikiame 24 mėnesių garantiją, tačiau labai didelė tikimybė, kad ja pasinaudoti neteks, ypač jei reguliariai pakeisite membraną, kainuojančią vos kelis eurus. Atsarginių dalių galėsite įsigyti bet kuriai mūsų parduodamai membraninei orapūtei.
Stūmoklinės orapūtės neturi paprastai keičiamų detalių, tačiau patikimumu nenusileidžia membraninėms. Pavyzdžiui, „Hailea ACO Piston“ orapūtė turėtų tarnauti tikrai daug metų. Vienas mūsų klientų, įsigijęs „Hailea ACO Piston“ orapūtę prieš 4 metus, pavadino ją stebuklinga, vis negalėdams atsistebėti, kad ir šiais laikais dar įmanoma rasti kokybiškų, patikimų daiktų.
Verta paminėti, kad membraninės orapūtės yra šiek tiek tylesnės nei stūmoklinės, kas gali būti aktualu, jei orapūtę planuojate naudoti po terasa ar gyvenamosiose patalpose, pavyzdžiui, dideliam akvariumui aeruoti.

Jei nežinote, kokia orapūtė geriausiai tinka Jums – pasikonsultuokite su mūsų specialistais.

2. AERATORIAI

Tikrieji aeratoriai veikia visiškai kitokiu principu nei orapūtės – naudojamas ne oro, o vandens siurblys, kuris siurbia ir išpučia vandenį, kartu patraukiant ir oro. Tokiu būdu sukuriamas vandens judėjimas ir burbuliavimas, tuo pačiu vandenį prisotinant deguonimi. Toks principas nadojamas ir akvariumuose. Aeratorius taip pat gali efektyviai susitvarkyti su užduotimi neleisti užšalti eketei žiemą.

3. FONTANAI, KRIOKLIAI

Nors tai ir nėra pagrindinė fontanų ir krioklių funkcija, fontanai ir kriokliai, keldami vandens judėjimą, taipogi padeda ir jį prisotinti deguonimi. Tiesa, dažniausiai nepakankamai. Be to, toks aeravimo būdas ne visada tinkamas lietuviškoms žiemoms.

Aeracijos komplektai

Taupydami pirkėjų laiką, sukomplektavome beveik 30 rinkinių, kuriuose yra viskas, ko reikia pilnavertei vandens aeracijai: orapūtė, oro difuzorius, atbulinis vožtuvas. Beliks papildomai įsigyti tik oro žarnos, jei jos dar neturite. Minėtus mūsų komplektus sudaro įvairaus galingumo skirtingų gamintojų (Hailea, Aquaforte, Secoh, DongYoung) membraninės ir stūmoklinės orapūtės bei joms parinkti skirtingo dydžio ir formos oro difuzoriai. Kai kuriuose komplektuose rasite ir profesionalų stovą difuzoriui – tam, kad patiems nereikėtų sukti galvos, kokiu būdu įleisti difuzorių į vandenį, kad jis neįsmigtų dugno dumble. Mūsų sukonstruotas stovas leidžia difuzorių laikyti vandenyje pakilusį 50cm nuo dugno. Geriausiai tinka iki 2 metrų gylio kūdrai, dekoratyviniam tvenkiniui ar baseinui.

Be mūsų pačių sudarytų komplektų, galite rinktis ir Vokietijos gamintojo OASE orapūčių rinkinius, kuriuos sudaro orapūtės, oro žarnos ir difuzoriai. Brangesniuose OASE komplektuose yra ir specialus patentuotos technologijos filtro blokas maistinių medžiagų skaidymui.

Pirkite internetu

Visą kūdros, dekoratyvinio tvenkinio ar baseino aeravimo įrangą galite įsigyti mūsų internetinėje parduotuvėje – saugiai, patogiai ir už gerą kainą, kadangi daugelį prekių vežame be tarpininkų, tiesiai iš gamintojų. Jūsų išsirinktas prekes DPD kurjeris pristatys nesvarbu, kur gyvenate – Lietuvoje, Lenkijoje, Latvijoje, Estijoje.