<
https://erumaqua.lt/image/cache/catalog/blog/2024/Erumaqua-Air-diffuser-blog-1170x780.jpg-960x540.png
user image

Kaip pasirinkti tinkamiausią oro difuzorių orapūtei

  • 09 Jul 2024
  • |   0 Komentarai

Tikriausiai jau pastebėjote, kad pas mus įsigyti galima net keliasdešimt skirtingų difuzorių – siūlomi įvairaus dydžio akmeniniai, membraniniai, HDPE difuzoriai bei aeracinės žarnos, todėl ir patys suprantame, kad pasirinkti gali būti nelengva. Svarbu ir difuzoriaus dydis, ir medžiaga, iš ko jis pagamintas. Iš esmės visi oro difuzoriai atlieka tą pačią funkciją – išsklaido vandenyje orą, kurį pučia oro kompresorius – orapūtė. Prie difuzoriaus esančios jungties prijungus oro žarną ir per ją pučiant orą, oras iš difuzoriaus išeina pro daugybę mažyčių skylučių, taip sukurdamas daugybę mažų oro burbuliukų, kurie lėtai kildami į vandens paviršių leidžia vandeniui įsisavinti dalį deguonies. Todėl ne veltui kai kurie būtent difuzorių, o ne orapūtę vadina aeratoriumi. Visgi nėra tokio dalyko kaip geriausias difuzorius - jis būna arba tinkamas jūsų sistemai, arba ne.

Taigi trumpai apžvelkime visus difuzorių tipus bei jų privalumus ir trūkumus.

1. AKMENINIAI ORO DIFUZORIAI

Jau pats pavadinimas sufleruoja, kad šie difuzoriai yra sunkūs, skęstantys. Be abejo, jie pagaminti ne iš natūralaus akmens, o iš specialaus orui pralaidaus lydinio. Akmeniniai difuzoriai geri tuo, kad nereikia galvoti, kaip juos panardinti į vandenį, nes jie savaime skęsta, todėl juos galima paguldyti ant dugno, jei tik jis nėra pasidengęs labai storu dumblo sluoksniu. Net jei dumblo ir yra, nereikėtų bijoti naudoti akmeninio difuzoriaus - difuzorius ilgainiui pats apsivalys tam tikrą plotą aplink save, vanduo susidrums tik laikinai. Svarbu žinoti tai, kad akmeninių difuzorių oro pralaidumas nėra toks geras kaip, pavyzdžiui, membraninių ar ypač HPDE difuzorių, todėl rinkdamiesi ir difuzorių, ir pačią orapūtę, pasidomėkite, ar užteks jų našumo prie tam tikro gylio. Oro pralaidumas labai priklauso ir nuo difuzoriaus gamintojo - štai, pavyzdžiui, „Angel Aqua“ Hi-Oxygen serijos akmeniniai difuzoriai oro praleidžia net kelis kartus daugiau nei kitų gamintojų akemniniai difuzoriai, nors vizualiai atrodo beveik identiškai. Todėl nepatingėkite peržiūrėti prekių aprašymus - kiekvieno difuzoriaus aprašyme rasite jo oro pralaidumą, o prie kiekvienos orapūtės taip pat pateikiame našumo grafiką. Kaip jį skaityti, paaiškinome šiame straipsnyje žemiau.

Akmeninio difuzoriaus forma tam tikrais atvejais irgi gali būti svarbi – diskinis (disko formos) difuzorius sukurs platesnį, taisyklingesnės formos aeruojamą plotą nei to paties ploto cilindrinis difuzorius ar apvalus difuzorius, tačiau apvalų ir cilindrinį difuzorių galima į vandenį įleisti ir vertikaliai, ir horizontaliai bei netgi pakabinti ant plūduro norimame gylyje. Apvalūs difuzoriai gaminami nedidelio dydžio, todėl labiau tiks akvariumams aeruoti arba jei tvenkinyje kolektoriaus principu pajungsite kelis tokius difuzorius.
Jei orapūtę laikysite įjungtą ne visada, akmeniniai difuzoriai kaip ir kiti į vandenį panardinti objektai turi savybę apsinešti dumbliais, todėl kartas nuo karto teks difuzorių ištraukti ir nuo jo nuvalyti apnašas. Jei orapūtės ilgesniam laikui neišjunginėsite, difuzorius turėtų ir pats savaime išlikti pakankamai švarus. Kadangi šiuolaikinės orapūtės yra itin ekonomiškos, rekomenduojame jų neišjunginėti ištisus metus.

2. MEMBRANINIAI EPDM DIFUZORIAI

EPDM - tai sintetinė guma, ypač patvari medžiaga. Vienas iš pagrindinių membraninių difuzorių skirtumų nuo akmeninių yra tas, kad jie neskęsta. Daugeliu atveju tai yra pliusas, kadangi pririšę kokį nors balastą, galime nesunkiai pasireguliuoti, kokiame gylyje panardinti difuzorių. Membraniniai difuzoriai yra gerokai pralaidesni orui negu akmeniniai, todėl prie jų galima jungti galingesnę orapūtę.
Dar vienas pranašumas – membraniniai difuzoriai, ypač mūsų parduodami vokiški Jaeger difuzoriai, yra gerokai atsparesni dumblui ir kitoms apnašoms, todėl jiems nereikia priežiūros, jei tik išjungę oraputę jų nepaliksite vandenyje ilgą laiką.

Membraniniai EPDM difuzoriai taip pat būna dviejų formų – cilindriniai (vamzdiniai) ir diskiniai. Vamzdinis membraninis difuzorius vandenyje panardintas turi plūduriuoti horizontaliai, todėl kad vandenyje nesimaskatuotų, reikėtų svorius vienodo ilgio virvėmis ar valu pririšti abiejuose difuzoriaus galuose. Nors diskinio membraninio difuzoriaus forma palankesnė sukurti didelį aeruojamą plotą, tokį difuzorių pakankamai sudėtinga teisingai panardinti į vandenį, norint, kad jis vandenyje išliktų stabilus, nesiblaškytų. Yra keletas išeičių - geriausias būdas būtų diskiniam difuzoriui naudoti specialius stovus, padėklus arba bandyti patiems konstruoti kažką panašaus. Dar galima tokį difuzorių užmauti ant į vandens telkinio dugną įkalto tinkamo diametro strypo ar vamzdžio. Savo pasiūloje turime mūsų pačių gaminamus stovus, skirtus būtent membraniniams diskiniams difuzoriams.

3. HDPE CILINDRINIAI (VAMZDINIAI) DIFUZORIAI

Pagaminti iš itin didelio tankio polietileno, šie difuzoriai nėra pigūs, bet tikrai ne be reikalo – pasižymi ypač dideliu oro pralaidumu, tai yra patys iš savęs beveik nesukuria papildomo oro pasipriešinimo. Tas akivaizdu netgi bandant pūsti į difuzorių burna. Taigi su to paties galingumo orapūte juos galima panardinti į didesnį gylį arba tiesiog naudoti mažesnio galingumo orapūtę, nei būtų galima naudojant akmeninį difuzorių. Mūsų parduodami „Ratz“ gamintojo HPDE difuzoriai turi dar vieną privalumą - yra labai patogūs naudoti, kadangi juos galima ne tik panardinti į norimą gylį tokiu pačiu būdu kaip membraninį cilindrinį (vamzdinį) difuzorių, bet ir paguldyti ant dugno, pro oro žarnos prijungimo angą į difuzoriaus vidų pribėrus balasto (pavyzdžiui, švarių akmenukų).

4. AERACINĖS ŽARNOS

Ieškant pigesnio varianto, vietoj difuzoriaus galima naudoti lanksčią aeracinę žarną, kitaip dar vadinamą ventiliacine žarna. Nors aeracinėje žarnoje taip yra daug mažų skylučių, leidžiančių išsklaidyti orą didesniame vandens plote, efektas nebus toks geras kaip naudojant difuzorių. Aeracinės žarnos dažniau naudojamos akvariumuose, kadangi ilgą žarną gana patogu išraityti aplink akvariumo dekoracijas.

DIFUZORIAUS DYDŽIO PASIRINKIMAS

Jei jau turite įsigiję ar išsirinkę orapūtę ir perskaitėte esminius difuzorių skirtumus, belieka išsirinkti difuzoriaus dydį. Dydis turėtų priklausyti nuo orapūtės išpučiamo oro srauto - kiekvienos mūsų parduodamos orapūtės aprašyme (lentelėje arba papildomoje nuotraukoje, kur pavaizduota jos našumo kreivė) yra nurodyta, kokį oro kiekį orapūtė gali išpūsti prie tam tikro slėgio. Slėgis priklauso nuo difuzoriaus panardinimo gylio. Difuzoriaus aprašyme taip pat yra nurodyta, kiek maksimaliai jis praleidžia oro. Taigi belieka sugretinti tuos du skaičius, tik reikia dar įvertinti ir tai, kad atbulinis oro vožtuvas (jei tokį naudojate) taip pat sukuria papildomą oro pasipriešinimą. Pavyzdžiui, jei orapūtė 1 metro gylyje sugeba įpūsti 30 litrų oro per minutę, būtina pasirinkti difuzorių, kuris per minutę geba praleisti tuos 30 litrų.

Na, o jei orapūtės dar neturite, lengviausia būtų tiesiog rinktis iš musų jau paruoštų aeracijos komplektų, kuriuose rasite visas tarpusavyje derančias dalis. Komplektus rasite čia.

Kaip skaityti orapūtės našumo grafiką?

Panagrinėkime konkretų atvejį. Dešinėje matote kaip pavyzdį įdėtą keturių Secoh JDK serijos orapūčių našumo grafiką.  Horizontalioje skalėje žymimas darbinis slėgis (mbar - milibarai), o vertikalioje – per minutę orapūtės išpučiamas oro litrų kiekis. Žinant, kad teoriškai 100 milibarų atitinką 1 metrą gylio, matome, kad visoms keturioms grafike paminėtoms orapūtėms maksimalus leistinas apkrovimas yra 200 milibarų, kas reiškia, kad oro difuzoriaus nereikėtų nardinti į didesnį nei 2 metrų gylį. Grafike matome, kad oro žarną panardinus į 1,5 metro gylį (150 mbar), orapūtė JDK-20 išpūs apie 24 litrus oro, o štai orapūtė JDK-50 - net 50 litrų. Deja, realybėje tų litrų yra dar šiek tiek mažiau, kadangi ir oro žarna, ir atbulinis vožtuvas (jei toks naudojamas), ir pats difuzorius sukuria papildomą oro pasipriešinimą. Jau aptarėme, kad mažiausiai oro srauto praradimo būtų naudojant HPDE difuzorių, o daugiausiai - akmeninį.

KELIŲ AERACINIŲ TAŠKŲ ĮRENGIMAS

Tai, ką parašėme apie difuzoriaus dydžio pasirinkimą, galioja, jei norite įsirengti tik vieną aeracinį tašką. Tačiau jei turite didelį vandens telkinį ar norite labiau subalansuotos aeracinės sistemos, patartina įrengti kelis aeracinius taškus.

Praplėsti aeruojamą plotą galima dviem būdais:

  • prie tinkamo galingumo orapūtės per oro kolektorių ir atskiras oro žarnas pajungti kelis pakankamo pralaidumo difuzorius;
  • pajungti papildomus difuzorius prie atskirų orapūčių.

Abu paminėti būdai teisingi, tačiau gali kainuoti skirtingai, todėl pasiskaičiuokite, kas jums kainuos pigiau, o jau mes už gerą kainą parduosim kad ir ką pasirinksite – mūsų internetinėje parduotuvėje rasite visą reikiamą aeravimo įrangą (orapūčių, difuzorių, oro žarnų, sąvaržų, atbulinių vožtuvų, stovų difuzoriams, plūdurų, kolektorių).

Jei peržiūrėsite mūsų parduodamus aeracijos komplektus, tarp jų rasite ir porą paruoštų itin galingų variantų, leisiančių įsirengti 2 ar net 4 aeruojamus taškus.